Domeingroep Cosmetische Dermatologie

Terug

3 min. leestijd

Delen via:

Loek Habbema, Anne Berthe Halk, Roel Genders, Kevin Gmelig Meijling, Willeke Kamphof, Stijn Kouwenhoven, Pauline Smit

Jaargang 2017

, volume 7

Cosmetische dermatologie

Artikel in PDF

Aangezien het bestuur van de NVDV inzag dat de cosmetische dermatologie een steeds belangrijker onderdeel vormt van de dagelijkse praktijk, werd in 2012 de werkgroep cosmetische dermatologie in het leven geroepen. Collega Loek Habbema, als een van de grondleggers van de cosmetische dermatologie in Nederland, werd gevraagd als voorzitter van deze werkgroep te fungeren. Aangezien er geen basis was binnen dermatologisch Nederland ten aanzien van leidraden, bestond de eerste taak uit het opstellen van leidraden voor de diverse behandelingen. Het was duidelijk dat dit een aantal jaren in beslag zou nemen, gezien het ontbreken van voorbeelden, niet alleen in Nederland maar ook in het buiten land. Deze leidraden bevatten aanbevelingen ter ondersteuning van de dagelijkse praktijkvoering ten aanzien van begeleiding en behandeling van patiënten die overwegen cosmetische behandelingen te ondergaan.
Echter, simultaan aan de groei in maatschappelijke interesse voor cosmetische dermatologie, namen ook de taken van de werkgroep snel toe. In 2014 werd de werkgroep hierom omgevormd tot de Domeingroep Cosmetische Dermatologie (DCD) en het aantal leden werd uitgebreid tot de huidige zeven. Het bleek in eerste instantie niet eenvoudig dermatologen te vinden die bereid waren veel tijd te steken in het vormgeven van dit vakgebied. Dankzij enkele enthousiaste aios en jonge collegae kon de DCD toch worden bemand. Dit enthousiasme werkt blijkbaar aanstekelijk, want momenteel melden zich geregeld nieuwe collegae aan met interesse in de domeingroep, hetgeen vanzelfsprekend wordt gewaardeerd.
De DCD komt circa 4x per jaar lijfelijk bijeen. Het grootste deel van het werk vindt tussentijds plaats. De leidraad liposuctie onder tumescente lokale anesthesie is in 2014 geüpdatet. Van 2014 tot 2016 zijn ook de leidraden fillers, botulinetoxine A, chemische peelings en blefaroplastiek van de bovenoogleden gepubliceerd. Er is ook een leidraad Niet-verzekerde en cosmetische behandelingen in de dermatologische praktijk ontwikkeld, waarin de inhoudelijke en organisatorische randvoorwaarden staan beschreven waaronder dermatologen (in praktijkeenheden) verantwoord kunnen werken. Het maken en bijhouden van klinische leidraden behoort nog steeds tot een van de hoofdtaken van de DCD.

Tevens is de DCD aanspreekpunt voor cosmetische vraagstukken binnen de NVDV en voor vragen vanuit de media, via de PR-cie. Hier wordt met regelmaat gebruik van gemaakt. Ook staat het behandelen van IGZ-vraagstukken omtrent cosmetische behandelingen hoog op de prioriteitenlijst. De minister van VWS heeft het voornemen om de opleidingseisen van cosmetisch artsen, waar momenteel een curriculum voor wordt ontwikkeld, te hanteren als norm voor het toezicht door de inspectie (IGZ) op cosmetische behandeling. De DCD houdt namens de NVDV toezicht op de inhoud van deze eisen, becommentarieert de concepten van het curriculum en zal voor de eventuele autorisatie het uiteindelijke stuk aan het bestuur voorleggen. Daarnaast verzorgt de DCD-afvaardiging namens de NVDV in de Nederlandse Stichting Esthetische Geneeskunde (NSEG), de NEN en de CEN, waar wederom normering van behandelingen speerpunt zijn.

Een volgende mijlpaal was het ontwikkelen van een themakaart, die voor het eerst tijdens de kwaliteitsdag in 2016 is gepresenteerd. De DCD is verheugd dat het concilium dit positief heeft opgepakt. Deze themakaart zal, als alles volgens plan verloopt, nog dit jaar in het opleidingsplan worden geïmplementeerd. Het volgende project betreft het organiseren van praktische en theoretische verdiepingsworkshops, gericht op aios en dermatologen die daar behoefte aan hebben. Doelstelling daarbij is dat de invloed van de industrie op het programma tot nul wordt teruggebracht, dan wel wordt geminimaliseerd.

Tegelijkertijd constateert het bestuur van de NVDV en de DCD dat er initiatieven ontstaan binnen de cosmetische dermatologie. Het zou voor dermatologisch Nederland goed zijn indien dit gebeurt in overleg met de DCD zodat we gezamenlijk dit nieuwe deelgebied verder vorm kunnen geven.

Dermatologen dienen landelijk als dé experts op het gebied van huid te worden gezien, ook als het gaat om cosmetische vraagstukken en behandelingen. Sterke vertegenwoordiging vanuit de dermatologische beroepsgroep is dan ook essentieel. Wij vragen een ieder van u die dit een warm hart toedraagt zijn of haar bijdrage daaraan te leveren.

Correspondentieadres
Loek Habbema
E-mail: loek@mcgooi.nl